
Himalajska Gra Terenowa
17 lutego 1980 roku, Polacy: Leszek Cichy oraz Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego wejścia na ośmiotysięcznik w porze zimowej. Był to najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest 8 848m n.p.m. Wyczyn ten zapoczątkował polską supremację na najwyższych szczytach świata w najzimniejszej porze roku.
Dla uczczenia 40 – tej rocznicy tego niezwykłego wydarzenia zapraszamy do wzięcia udziału w Himalajskiej Grze Terenowej
Katowice – Murcki, 15 lutego 2020 r.
Rywalizować będziemy w kategoriach: rodzinnej i dorosłej.
17-02-2020
Gdyby to nie był Everest to chyba byśmy nie weszli...
Kilka słów podsumowana.
1. Dziękujemy za Państwa udział w naszym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że miło będziecie wspominać to sobotnie południe. 17 lutego 1980 roku, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali niemożliwego. Po raz pierwszy zdobyli szczyt przekraczający 8000 metrów w zimie. O ile wiosną, jesienią (sezon na Himalaje) temperatura w bazie (lekko ponad 5000 m n.p.m.) może sięgać plus 25 stopni Celsjusza, o tyle w zimie ciepło jest gdy słupek rtęci wskazuje minus 15 stopni Celsjusza. Film z oryginalnymi zdjęciami sprzed 40 lat, TUTAJ. Projekcja obowiązkowa :).
2. Wyniki imprezy TUTAJ. Na ewentualne Państwa uwagi czekamy do 22 lutego. Po tym czasie wyniki uznajemy za oficjalne.
3. Himalajską Grę Terenową zorganizowali dla Państwa: Aneta, Kasia, Małgosia, Bartek, Damian, Marcin, wolontariusze z Zespołu Szkół nr 2 w Katowicach oraz niezawodna ekipa z Tarnogórskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.
4. Zdjęcia i informacje o naszych kolejnych imprezach – zapraszamy do polubienia naszego Facebooka.
5. W weekend 28/29 marca organizujemy X Jubileuszowy Miejski Rajd Przygodowy w Katowicach. Plan miasta, GPS, punkty kontrolne i szalone zadania specjalne do wykonania: sprawnościowe i logiczne. Najbardziej ekstremalna przygoda jaką możesz przeżyć w mieście... Odważysz się..?
Tak to reklamujemy :). Tutaj strona imprezy: www.rajdmiejskikatowice.pl

11-02-2020
Mamy projekt kubka, jaki otrzyma każdy uczestnik naszej gry :).
Znajduje się na nim dialog, jaki ze szczytu Everestu przeprowadzili Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy z bazą wyprawy. Dodamy, że oryginał tego dialogu, będzie można wysłuchać w czasie projekcji filmu przedstawiający tamte wydarzenia :).
- Halo, baza! Halo, Andrzej! Czy nas słyszycie?
- Tak, gdzie jesteście? Halo, halo!
- A zgadnijcie?!
- Halo! Halo!
- Na szczycie. Jesteśmy na szczycie!!!
- Strasznie tu zimno, trudno... Gdyby to nie był Everest, to byśmy chyba nie weszli.

27-01-2020
1. Przekroczyliśmy sto zapisanych osób, zatem od teraz do dwustu osób na liście startowej obowiązuje druga wartość wpisowego. Zachęcamy do szybkich zapisów :).
2. Po powrocie do bazy po (mamy nadzieję) udanym ataku szczytowym, zapraszamy na spotkanie z Renią Małek, żoną Himalaisty Artura Małka. Renia pokaże nam m.in. oryginalny kombinezon puchowy w którym Artur wraz z przyjaciółmi po raz pierwszy wszedł zimą na Broad Peak w 2013 roku oraz w którym atakował K2 zimą 2017/18. Oczywiście całość himalajskiego sprzętu będzie można zobaczyć z bliska, dotknąć, może nawet przymierzyć...

08-01-2020
Dzień dobry / cześć.
Za kilka tygodni mija 40 rocznica pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Polacy pod wodzą Andrzeja Zawady, od razu zaczęli od wysokiego C i wybrali za cel najwyższy szczyt Ziemi. Po dwóch miesiącach walki z temperaturą sięgającą minus 50 stopni, wiatrami o prędkości 150 km/h, narastającym zmęczeniem i – zapewne – zwątpieniem, na Evereście, 17 lutego 1980 roku stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.
Wyczyn ten zapoczątkował polską supremacją na najwyższych szczytach świata zimową porą. Do roku 1988 łupem naszych rodaków pada siedem szczytów o wysokości przekraczającej magiczną granicę 8000 metrów. Do dziś w czasie najzimniejszej pory roku zdobytych zostało 13 ośmiotysięczników, z czego na dziesięciu z nich po raz pierwszy swoją stopę postawili Polacy. Jak pewnie część czytelników wie, jedynym nie zdobytym zimą ośmiotysięcznikiem pozostaje K2 – drugi szczyt tego świata.
Dla uczczenia tego niezwykłego czynu, serdecznie Państwa zapraszamy na naszą Himalajską Przygodę w stolicy województwa śląskiego.
